Huutokaupassa myytävät Brinkmann DC 260/45 hinattavan betonipumpun







Jos päätät ostaa koneen alhaisella hinnalla, varmista, että olet yhteyksissä sen todellisen myyjän kanssa. Etsi mahdollisimman paljon tietoa koneen omistajasta. Yksi huijaustapa on esiintyä jonakin todellisena yrityksenä. Jos jokin asia epäilyttää sinua, ilmoita asiasta meille palautelomakkeen kautta, jotta voimme seurata asiaa.
Tarkista ennen kauppojen tekemistä useita myynti-ilmoituksia, jotta saat yleiskuvan kyseessä olevan koneen keskimääräisestä hinnasta. Jos valitsemasi ilmoituksen hinta on huomattavasti vastaavanlaisia ilmoituksia alhaisempi, harkitse kauppoja tarkkaan. Merkittävä hintaero voi viitata piileviin vikoihin tai myyjän vilpilliseen käytökseen.
Älä osta tuotetta, jonka hinta eroaa huomattavasti muiden samanlaisten tuotteiden hinnoista.
Älä suostu epäilyttäviin vaatimuksiin tai ennakkomaksuihin. Jos jokin kaupoissa epäilyttää sinua, kysy rohkeasti lisätietoja, pyydä koneesta lisää kuvia tai asiakirjoja, tarkista asiakirjojen aitous ja esitä kysymyksiä.
Tämä on petosten yleisin tyyppi. Myyjä saattaa pyytää sinua maksamaan tietynsuuruisen ennakkomaksun "varatakseen" koneen sinulle. Kun huijari on saanut rahat, hän katoaa, etkä enää kuule hänestä.
- Ennakkomaksu
- Älä tee ennakkomaksua ilman papereita, jotka vahvistavat rahansiirron, jos myyjä on ollut mielestäsi epäilyttävä viestintänne aikana.
- Siirto "omaisuudenhoitajan" tilille
- Tämän tulisi saada hälytyskellot soimaan: olet todennäköisesti tekemisissä huijarin kanssa.
- Siirto yritystilille, jonka haltijan nimi muistuttaa toisen yrityksen nimeä
- Huijarit saattavat yrittää esiintyä jonakin tunnettuna yrityksenä, jolloin yrityksen nimi on lähes sama kuin tunnetun yrityksen. Älä siirrä varoja, jos yrityksen nimi on epäilyttävä.
- Omien tietojen vaihtaminen oikealta yritykseltä tulevaan laskuun
- Varmista ennen maksamista, että laskun tiedot ovat oikein ja että ne viittaavaat kyseessä olevaan yritykseen.
• Manufacturer: Brinkmann Maschinenfabrik GmbH, D-33758 Schloß Holte
• Type: DC 260/45
• Year of construction: 1994
• Serial number: 9945016588
• CE marking available
• Single-axle trailer with drawbar and ball coupling
• Handbrake and support wheel available
• Closed sound insulation hood made of sheet
steel
• Additional external compressed air boiler with mixing/top hopper
• Hose connections on the side
Technical data (according to the nameplate, as far as readable):
• Permissible total weight: 1,600 kg
• Permissible drawbar load: 100 kg
• Tyres single-axle
• Operating data (pressure/power) unreadable
Dimensions (approx. information):
• Overall length: approx. 4,000 mm
• Total width: approx. 1,700 mm
• Total height: approx. 1,800 mm
Weight:
• Curb weight estimated: approx. 1,200–1,400 kg
• Permissible total weight: 1,600 kg
Condition:
• Longer outdoor life
• Significant rust infestation on boiler, drawbar and chassis
• Dirt and moss build-up
• Hoses partially available
• Functional test not carried out
Note:
• Sold expressly as an untested hobbyist/spare parts object
• Pick-up with suitable towing vehicle required
• Measures and weights partially estimated